Kıbrıs’da Pilates Dersleri ve Eğitimi

Sağlıklı yaşamın anahtarı: Pilatesİnsanoğlunu tehdit eden hastalıkların tedavisi, büyük savaşlarda bulundu. Savaşlarda bulunan yalnızca önemli hastalıkların tedavisi değildi. 1880 yılında Almanya’nın Düsseldorf kentinde doğan Joseph Pilates, bugün dünyada milyonlarca kişinin uyguladığı bir egzersiz sistemi keşfetti. Pilates günümüzde artık oldukça popüler bir spor dalı ve birçok kişi tarafından uygulanıyor.

Joseph Pilates; astım, raşitizm ve romatizma hastası idi. Hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen bu hastalıklardan kurtulmak için birçok spor dalı ile uğraşıyordu. Dağcılık, jimnastik, vücut geliştirme ve dalgıçlık gibi spor dallarını uyguladı.

Birinci dünya savaşı yıllarında Man of Island adasına Alman vatandaşları ile birlikte gittiğinde, düşüncelerindeki egzersiz programlarını ilk defa uyguladı. Bu sırada hem kendi hastalığını yenecek, hem de engelli olan kişilerin sorunlarını çözecek aletler geliştirmeye başladı.

İşte pilates egzersizleri ve aletleri ilk olarak burada şekillenmeye başladı.

Pilates; vücut sağlığını korumak, vücudu genel anlamda güçlendirmek ve kasların esnekliğini korumak amacıyla, bir takım aletlerin yardımıyla yapılan egzersiz sistemidir.

Her yönden pilates nedir?

Yukarıda kısaca tanımını yaptığımız pilates egzersizlerinin genel sağlığa da oldukça faydası olduğunu söyleyebiliriz. Ancak pilates nedir sorusunu biraz daha detaylandıralım.

Zihin ve beden bütünlüğünü sağlayan spor dallarından bir tanesi olduğu için popüler olduğunu söyleyebiliriz. Pilates çalışmaları oldukça verimlidir. Az enerji sağlayarak, vücudun formda kalmasını sağlar.

Engelli kişilerde işe yaramasından sonra, birçok kişi tarafından sevilen bir spor dalı haline geldi. ilk olarak, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde uygulanmaya başladı. Daha sonra kadınlar tarafından sevildi ve tüm dünyaya yayıldı.

Nefes kontrolü egzersizlerde önemli bir yere sahiptir. Nefes ile birlikte yapılan hareketlerin koordinasyonu sağlanır. Bilindiği üzere, doğru nefes zayıflamanın da anahtarıdır.

Düzenli olarak yapıldığında, vücudu sıkılaştırır ve toparlar. Beslenme düzeni de önemlidir. Etkili bir beslenme programı ile desteklenmelidir.

Beslenme programında ağırlıklı olarak, bitkisel ürünler yer alır. Hayvansal gıdalar ve proteinlerin az olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca şeker ve karbonhidratların tüketimi de yok denecek kadar azdır.

Amaç, vücutta biriken yağların yakılmasıdır ve bu yapılırken de yağ oluşumunu tetikleyecek olan besinlerden de uzak durulur.

Yerçekimi de, egzersizlerde kullanılan unsurlardan bir tanesidir. Yerçekimini yenmeye yönelik olarak yapılan hareketler, vücuda sağlamlık ve direnç kazandırır.

Hareketleri yapmaya yardımcı olan birtakım aletler kullanılır. Bunlardan en bilineni, pilates topudur.

Profesyonel Pilates eğitmeni

Profesyonel bir eğitmen, yüzlerce pilates hareketini, belirli bir gruba öğretir. Ayrıca genel güvenlik kurallarına dikkat eder. Bilinçsizce yapılan bu spor dalı, özellikle omurilik sakatlanmalarına yol açabilmektedir.

Profesyonel pilates eğitmeni, yaşlı ve hamilelere yönelik olan egzersizleri de iyi bilmelidir. Tüm bu hareketleri ihtiyacı olan gruba en iyi şekilde yaptıran kişidir.

Eğitmen nefes tekniklerini iyi bilmelidir.

İyi bir pilates eğitmeni:

 • Gruplara yönelik olarak yapılacak olan egzersizlere ait ders programlarını hazırlamalıdır. Ayrıca derslerde kullanılacak materyalleri de belirlemelidir.
 • Egzersizlere katılan bireylerin fiziksel ve sağlık durumlarını iyi analiz etmelidir. Fiziksel özelliklere göre ders programları hazırlamalıdır.
 • Disiplinli olmalıdır. Tüm katılımcılardan önce gelmeli ve onları karşılamalıdır.
 • Isınma ve soğuma hareketlerini tam zamanında yaptırmalıdır.
 • Egzersiz aletlerinin nasıl kullanılacağını, çalışmadan önce göstermelidir. Aletlerin yanlış kullanılması, sakatlanmalara yol açabilir.
 • Pilates mantığını anlatmak ve doğru bir şekilde uygulanmasını sağlamak.
 • Çalışma sırasında, kişileri gözlemlemeli ve yanlış yapılan hareketlerin doğrusunu göstermelidir.
 • Ortamın teşvik edici olmasını sağlamalıdır. Çalışmanın daha verimli olmasını sağlamak adına, motive edici müzikler seçmelidir.
 • Çalışma yapılan ortamın düzenli ve temiz olmasına dikkat etmelidir.
 • Çalışmaya katılanların isteklerini, makul düzeyde karşılamalıdır. Böylelikle çalışanların memnuniyetini en üst seviyede tutmalıdır.
 • Program değişikliklerini takip etmeli ve gerekli kişilere bildirmelidir.
 • Herhangi bir sakatlık olduğunda, ilk müdahaleyi yapmalı ve aranması gereken yerleri aramalıdır.
 • Düzenli olarak eğitimlerine devam etmeli ve kendisini sürekli olarak geliştirmelidir.

İyi bir pilates eğitmeni olabilmek için Türkiye Jimnastik Federasyonu ve kurumlar tarafından yetkilendirilen bazı stüdyoların, eğitim programlarına katılmak gerekir.

Sertifika aldıktan sonra da eğitmenin kendisini bu alanda geliştirmesi gerekir. Mesela:

 • İnsan anatomisi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunması gerekir.
 • Pilates sporuna ait olan tüm ekipmanların özelliklerinin ve kullanım alanlarının iyi bilinmesi gerekir.
 • Yüksek bir motivasyona sahip olması gerek. Her yönden çözüm üretici bir yapıya sahip olmak gerekir.
 • Sürekli olarak gelişmeli ve öğrenmeye açık olmalıdır.
 • İletişim becerilerini sürekli olarak geliştirmelidir.

Bu saydıklarımızın yanı sıra en önemlisi, yaptığı işi severek yapmasıdır.

Pilates hareketleri nasıl yapılır?

Temel hareketleri öğrenme ile işe başlayabilirsiniz. Sizlere burada anlatacağımız temel hareketleri öğrenmeniz, stüdyoda da daha rahat bir şekilde pilates yapabilmenizi sağlayacaktır. Buradaki bilgileri bir ön hazırlık olarak düşünebilirsiniz.

Pilates hareketleri konusuna geçmeden önce ne gibi hazırlıklar yapmanız gerektiğinden kısaca bahsedelim.

 • Öncelikle ferah ve aydınlık bir ortamda çalışmanızı yapmalısınız. Bulunduğunuz ortamın havadar ve temiz olması gerekir.
 • Egzersiz için gerekli olan kıyafetleri satın alabilirsiniz. Tayt ya da rahat bir eşofman işinizi görecektir. Pamuklu olmasına dikkat edin. Pamuk teri emer ve çalışma sırasında rahat etmenizi sağlar.
 • Köpük bir mat edinin. Kullanacağınız matın rahat olması ve kaymaması gerekir. Çünkü bazı hareketleri yerde yapacaksınız.
 • Esnek bantlar ile de bolca çalışacaksınız. Bu bantlar, bazı kas gruplarının esnemesine yardımcı olacak.
 • Spor malzemeleri satan yerlerden iyi bir pilates topu edinmeniz gerekir.
 • Rahatlatıcı bir müzik de tamamlayıcı bir etken olacaktır.

Artık çalışmak için hazırsınız. Şimdi geçelim, temel hareketleri nasıl yapacağınıza…

İlk hareketimiz, pilates matı üzerinde olacak. Mata sırtüstü uzanın ve derin bir nefes alın. Bacaklarınız omuz hizasında açık olsun. Dizlerinizin her ikisini de karnınıza doğru çekin. İlk başlarda yapabildiğiniz kadar yapın. Daha sonrasında tekrar sayısını artırabilirsiniz. Bu egzersizde nefes kontrolü önemlidir. Dizleri karnınıza çekerken nefesinizi yavaşça bırakın. Başa döndüğünüzde ise nefes alın.

Bir diğer hareket ise yuvarlanma hareketidir. Çömelme pozisyonu alın. Ayaklarınız yere tam olarak bassın ve dizleriniz kırık bir vaziyette olsun. Üst bacağınızı iyice kendinize doğru çekin ve ellerinizden destek alarak, kendinizi arkaya doğru yuvarlayın. Bu şekilde ilk konuma geleceksiniz. Bu hareketi bir ileri ve bir geri olacak şekilde yapabildiğiniz kadar tekrarlayın.

Bacaklarınızın formda ve gergin olabilmesi için mükemmel bir hareket anlatacağız. Bu hareketi yapabilmek için matın üzerine sırtüstü uzanmalısınız. Başınızı hafifçe ayaklarınızı görecek şekilde dik tutun. Kalçanızdan destek alarak, sağ ya da sol ayağınızı havada ve gergin tutun. İki elinizle ayaklarınıza doğru uzanmaya çalışın. Bu hareketi yaparken, kalçanızı hareket ettirin. Belinizle ileri doğru uzanmaya çalışmayın.

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için etkili bir hareket anlatacağız. Bu hareketin adı Testeredir. Sırt ve bel kaslarını bu hareket ile esnetebilir ve rahatlatabilirsiniz. Oturma pozisyonu alın ve ayaklarınızı iyice uzatın. Kollarınızı iki yana doğru açın ve sağ elinizi sol ayağınıza uzatmaya çalışın. Aynı şekilde diğer elinizle, diğer ayağınıza uzanmaya çalışın. İlk başlarda zorlanacağınız bir harekettir. Ancak zamanla daha kolay bir şekilde ayağınıza uzanabildiğinizi ve esnediğinizi hissedeceksiniz.

Denizkızı hareketi, yapılması oldukça kolay bir harekettir ve pilatesin temel hareketlerinden bir tanesidir. Belin yanındaki kasların gelişmesini sağlar ve yağ oluşumunu azaltır. Dizlerinizi kırarak yanlara alacak şekilde oturun. Bu pozisyona lotus adı verilir. Bizdeki adı ise bağdaş kurmadır. Tek elinizle destek alın ve diğer elinizle yana doğru esneyebildiğiniz kadar esneyin. Sol kolunuz havada ve sağ kolunuz ile diğer tarafa esneyin. Aynı hareketi diğer eliniz ile de tekrarlayın. Şimdilik her kolunuz için beşer adet tekrar yapabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda tekrar sayısını artırabilirsiniz.

Burada anlattığımız temel hareketleri benimsediğiniz zaman, stüdyoda yapacağınız diğer hareketlerde zorlanmayacaksınız.

Pilates malzemeleri

Evde temel hareketleri yaparken ihtiyacınız olacak malzemelerden bahsedeceğiz. Zaten stüdyoda çalışırken birçok malzemeyi tanıyacak ve onlarla çalışacaksınız.

Pilates minderi:

Pilates matı olarak da adlandırılan bu malzemenin köpükten olması gerekir. Yumuşak ve kaymayacak bir yapıda olması gerekiyor. 10 ya da 15 milimetre kalınlığında olması idealdir.

Pilates topu:

Bosu topu olarak da adlandırılır. Pilates çalışmalarında en çok kullanılan materyaldir diyebiliriz. Dengenizi bu toplar üzerinde sağlayabilirsiniz. Ancak sırt ve karın hareketlerini bu toplar üzerinde yaparken dikkat etmelisiniz. En çok sakatlanmalar, bu top üzerinde çalışılırken meydana geliyor. Bilinçsiz bir hareket yapmamanızı öneriyoruz.

Birbirinden farklı boyutlarda pilates topu var. Boyunuza ve kilonuza uygun bir seçim yapmalısınız. Mesela boyunuz 1,50-1,70 santimetre arasında ise 65 santimetre çapında bir top seçimi yapabilirsiniz. 1,70-1,90 arasındaki boylara sahip olan kişiler ise 85 santimetre çapında bir top seçimi yapabilir.

Pilates bandı:

Bu bantlar esneme hareketleri için tasarlanmıştır. Kollar ve bacakların esnemesi için yapılan çalışmalarda kullanılır. Farklı renklerde üretilirler. Her renk, esneme direncini ifade eder. Hafif esnekliğe sahip olan bantlar, açık renklere sahiptir. Koyu renklerdeki pilates bandı ise dirençli bir yapıya sahiptir.

Köpük rulo:

Küçük boyutlarda ve çevresinde çıkıntılar var. Basit ama oldukça etkili bir alet. Evet! Köpük rulodan bahsediyoruz. Bu basit alet ile birçok pilates egzersizlerini yapabileceksiniz. Ayrıca, derin doku masajı da yapabilirsiniz. Kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlayacak ve sizi rahatlatacak. İleri aşama egzersizlere başlamadan önce mutlaka köpük rulo ile kaslarınızı gevşetin. Faydasını göreceksiniz.

Pilates çemberi:

Omuz genişliğinde çapı olan pilates çemberi, duruşunuzu düzene sokmayı sağlar. Düzgün bir duruş için kılavuz görevi görür. Plank hareketlerini de rahat bir şekilde yapabilmenizi sağlar.

Egzersiz çubukları:

Özellikle evde kullanabileceğiniz bu çubuklar ile birçok egzersizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Egzersiz çubukları ile birçok hareketi yaparken zorlanmayacaksınız.

Pilates topu şişirme pompaları:

Topla egzersiz yaptığınızda, zamanla havası inecektir. Eski gerginliğini kaybedeceği için yeninden şişirmeniz gerekir. Piyasada birçok pilates topu şişirme pompaları bulabilirsiniz.

Atlama ipleri:

Hangi spor dalı olursa olsun, ısınma hareketleri yapılmadan, asıl antrenman hareketlerine başlanmaz. Pilates hareketlerinde de aynı kural geçerlidir. Atlama ipleri ise ısınma için ideal aletlerdendir.

Dambıl:

Vücut geliştirme egzersizlerinin vazgeçilmez aletlerinden olan dambıl, ısınma hareketleri için muazzamdır. 3 ya da 5 kiloluk dambıllar ile ısınma hareketlerini yapabilirsiniz. Daha fazla ağırlığa bizce gerek yok!

Yukarıda saydığımız pilates aletleri, listenizde bulunması gereken aletlerdir.

Pilates ne işe yarar

Günümüzde birçok kadının kilo problemi var. Bunun en önemli nedeni, hareketsizlik ve yeme alışkanlıkları tabi ki…

Pilates ne işe yarar sorusunun cevabını da yukarıdaki nedenlerde aramak gerekiyor. Düzenli olarak belli bir program dahilinde yapılacak egzersizler, fazla kilo alınmasına engel olacaktır.

Tabi ki fazla kiloların atılması için yapılacak birçok spor dalı var. Ancak hem ruhsal gelişme, hem de fiziksel gelişme için en ideal olanı pilatesdir.

Pilates egzersizleri düzenli olarak yapıldığında, vücudu forma sokar ve kendinize güvenmenizi sağlar. Egzersizleri, Pilates salonu gibi yerlerde yapmalısınız. Nedeni ise bu tür yerlerin atmosferinin çalışma motivasyonu sağlaması ve daha disiplinli çalışmaya teşvik etmesidir. En iyi salonu ve profesyonel eğitmenleri, www.kibrisyoga.com adresinde bulabilirsiniz.

Aasana pilates merkezinde, pilates nasıl yapılıyor sorusunun cevabını almanın yanı sıra, keyifli bir ortamda sıkı bir vücuda sahip olmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Rahat bir egzersiz, rahat kıyafetler ile başlar. Bu yüzden pilates kıyafetleri seçiminde özenli davranmalısınız. Bu konuda sizlere yardımcı olabiliriz.

Pilates zayıflatır mı

Sıklıkla sorulan sorulardan olduğunu söyleyebiliriz. Cevabımız kesinlikle evet olacaktır. Ancak çalışmalarınızı rahat ve ferah bir ortamda yapmalısınız.

Tabi ki kiminle çalıştığınız da önemlidir. Pilates çalışmaları ile ilgili birçok video var ve birçok kişi “ben bu işi evde de yapabilirim” diyor. Ancak bu yaklaşım doğru değildir. Birçok kişi evde çalışacak, öze disipline sahip değildir.

Gereken bütün aletleri alıp da bir kenara atan ve bir süre sonra çalışmayı bırakan birçok kişi vardır. Bunun en büyük nedeni, çalışma için gereken atmosferden ve ruh halinden yoksun olmalarıdır.

Eğer evde rahat ve disiplinli bir şekilde çalışılabilseydi, birçok kişi kilolarından kurtulmak için spor salonlarına ya da zayıflama merkezlerine gitmezdi.

Evet düzenli ve disiplinli bir şekilde pilates çalışmalarına katılırsanız, kesinlikle bir süre sonra forma girdiğinizi göreceksiniz.

Profesyonel eğitmenler eşliğinde ve ferah bir salonda, her türlü alet ile stüdyomuzda çalışma imkanı yakalayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, bize ulaşmak veya ziyaret etmek ve kendinize uygun bir program seçmektir. Sizleri Kıbrıs’ta pilates yapmaya davet ediyoruz.

Pilates zayıflatır mı sorusunun cevabı kesinlikle evettir.

En etkili pilates programı

Yüzlerce egzersiz hareketleri ve varyasyonları var. Gün geçtikçe de yenilerinin eklendiğini söyleyebiliriz.

Evde pilates programı üzerine hazırlanmış birçok video var. Bu hareketleri eğitmenleriniz tarafından da bir program dahilin de edinebilirsiniz. Dilerseniz hem evde, hem de stüdyoda pilates çalışmaları yapabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için pilates programı, profesyonel eğitmenler tarafından katılımcılara verilir. Bu program, kişinin fiziksel özelliği göz önünde tutularak hazırlanır. Pilates programı kişinin özelliklerine göre ayarlanır.

1 aylık pilates programı, eğitmenler tarafından çalışmaların gidişine göre ayarlanır. Sonraki aylarda programda değişiklik yapılabilir.

Günlük pilates programı, kişinin o seansta hangi hareketleri yapması gerektiğini belirler.

Günlük programlardan, haftalık pilates programı oluşturulur. Her gün farklı bir çalışmaya yer verilir. Ayrıca dinlenme süreleri de hesaplanır ve programa dahil edilir.

Pilates programı hazırlama, eğitmenlerin görevlerinden bir tanesidir. Deneyimlerine ve mesleki bilgilerine göre en iyi programı hazırlarlar. Ayrıca çalıştırdıkları kişilerin fiziksel özelliklerini de göz önünde bulundururlar.

Ebru Şallı, 1995 yılında düzenlenen Queen of Turkey yarışmasında birinci olduktan sonra, tüm Türkiye tarafından tanınmaya başladı. Asıl mesleği modelliktir. Ancak biz onu son zamanlarda, pilates eğitmeni olarak tanımaya başladık. Çektiği pilates videoları ile birçok kişi tarafından beğeni ile izlenmeye başlandı. Hazırladığı pilates programı ile de birçok kişinin bu sporu sevmesini sağladı. Ebru Şallının videolarını izleyerek de, onun hazırlamış olduğu programlardan yararlanabilirsiniz. Ebru şallı pilates programı ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz bilgilere istinaden, diyebiliriz ki en iyi pilates programı, kişiye bağlı olarak değişir. Bu konuda çalışmalar yapan birçok stüdyo ve eğitmen vardır ve hepsinin uygulamış olduğu programlar farklıdır.

Pilates Kıbrıs

Önemli olan profesyonel eğitmenlere sahip ve bu işi severek yapan bir stüdyoda çalışmanızdır. İşte o zaman en iyi çalışma programına sahip olacaksınız. Pilates Kıbrıs denilince akla Aasana Pilates gelir.

Sahip olduğumuz stüdyoda, profesyonel eğitmenler eşliğinde yeni kişiler ile tanışacak ve bir topluluk halinde daha iyi çalışacaksınız. Motivasyonunuzu artırmak için her şeyi düşündük.

Çalışmalarınız için en iyi ekipmanları hazırladık. Salonumuzun iç tasarımını iç açıcı ve huzur verici bir şekilde, en iyi iç mimarlara tasarlattık.

Güler yüzlü ve işinde profesyonel, eğitmenlerimiz deneyimlerini sizlerle paylaşıyor ve çalışma programları ile kısa sürede, istediğiniz sonuçları almanızı sağlıyorlar.

Kıbrıs pilates eğitmenliği programlarımız ile de birçok kişiye bilgilerimizi aktarıyoruz.

© 2021 KibrisYoga.com Tüm hakları saklıdır.